İş Sağlığı ve Güvenliği Firması, İSG Firması, İSG Hizmetleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrolleri, İSG Kontrolleri, İSG Ölçümleri, İSG Hizmetleri

Yangın Söndürme Cihazları Periyodik Kontrolleri


Saka İSG bünyesindeki uzman eğitimciler tarafından yangın söndürme cihazları periyodik kontrolleri ile ilgili hizmetler veriliyor. 

Yangın çıktığında onun ilerlemesini engelleyip hemen durdurmak için bazı cihazlardan yararlanılır. Bu cihazlar, yangın söndürme cihazları şeklinde ifade ediliyor. Kurum, işletme ve yaşam alanlarında yangınların hızlıca söndürülmesini sağlayan cihazlardır. İş ekipmanları kullanımına dair Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği tarafından yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrollerinin kimler tarafından yapılacağı açıkça belirtilmiştir. Yangın söndürme cihazları periyodik kontrolleri; yüksek teknikerler, makine teknikerleri ve makine mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Makine mühendisleri ve teknikleri eğitimlerle birlikte donanımla özel eğitim şartlarına sahip olurlar. 

Yangın Söndürme Cihazları Periyodik Kontrolleri Neleri Kapsar?

Yangın söndürme cihazları periyodik kontrolleri, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından çok önemlidir. İş Sağlığı ve Güvenliği’ ne uygun olmayan noktalar tespit edilir. Tespit edilmesinin ardından uygun olmayan noktalar düzeltilinceye dek yangın söndürme cihazlarının kullanımı durdurulur. 
Yangın söndürme cihazları periyodik kontrolleri şunları içermektedir;

•    Yangın mekanik tesisatı periyodik kontrolleri,
•    Kaçış yolu basınçlandırma sistemleri test ve kontrolleri,
•    Yangın pompaları performans testlerinden oluşmaktadır. 

Yangın Söndürme Sistemleri Test ve Kontrollerini gerçekleştiren makine mühendisleri bu eğitime katılabilir. Yangın söndürme cihazlarının kullanımına dair tam bilgi sahibi olurlar. Yangın söndürme cihazlarının kullanımı ve saklanması çok önem teşkil ediyor. Bundan dolayı kurs içeriklerinin çok kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz.