İş Sağlığı ve Güvenliği Firması, İSG Firması, İSG Hizmetleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrolleri, İSG Kontrolleri, İSG Ölçümleri, İSG Hizmetleri

Makine Bakım ve Onarım Kursu


Makine bakım ve onarım kursu; işletmelerin bakım-onarım alanında istihdam edebilecek personeller yetiştiriyor. Makinelerin bakım ve onarımlarına dair hem bilgi hem de beceri kazandırmayı amaçlıyor. 

Makine bakım ve onarım kursu; makinelere koruyucu bakım, kestirimci bakım ve toplam verimli bakıma dair bilgileri de içeriyor. Kursa katılabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Katılımcının okuryazar olması ve psiko-motor, fiziksel yeterliliği olup olmadığına da bakılır. Makine bakım ve onarım işleri tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alıyor. 

Makine Bakım ve Onarım Kursu İçeriği Nedir?

Makine bakım ve onarım kursu ders içerikleri çok geniştir. Makine bakım ve onarım kursu içerikleri şu noktalardan oluşuyor;

•    Makinelerin bakım kuralları kapsamında demontaj ve montajlarının yapılması,
•    Günlük, yıllık, haftalık ve aylık bakım takvimlerinin hazırlanması,
•    Makinelerin bakım yöntemleriyle kullanım amaçlarının belirlenmesi,
•    Bakım ve onarım esnasında kullanılacak araç-gereçlerin tanıtımı,
•    Kayış kasnak sistemleri, vida, fan, cıvata, dişli çark, kompresör ve somun rulmanların özelliklerinin belirlenmesi.

Vida, rulman, kompresör, dişli çark, cıvata, fan gibi pek çok makine türünün montaj ve demontaj işlemleri gerçekleştirilir. Makinelerin bakım ve onarımla nasıl verimli hale geleceği öğretilir. Hidroik ve pnömatik güç güç sistemlerinin hem onarımı hem de bakımları yapılmaktadır. Yatak ve rulmanların onarım- bakım işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği de kursla birlikte katılımcılara öğretilir. Makine bakım ve onarım kursu, Saka İSG bünyesindeki uzman eğitimciler tarafından düzenleniyor.